Zezwolenia na pracę stałą wydawane są przez wojewodę na wniosek pracodawcy.
Cudzoziemiec musi sam ubiegać się o tytuł pobytowy, aby mógł wykonywać legalnie pracę w Polsce na podstawie zezwolenia na pracę. Do 3 miesięcy możliwe jest wykonywanie pracy w ramach ruchu bezwizowego,
jeśli dla danego państwa wprowadzono takie rozwiązanie.
Istnieją następujące typy zezwoleń na pracę:
Typ A – dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wymagane jest, aby zagraniczny pracownik otrzymywał wynagrodzenie nie niższe niż płaca pracowników miejscowych na porównywalnym stanowisku. Zezwolenie typu A wydawanej jest na okres do trzech lat.
Typ B – dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę polegającą na pełnieniu funkcji z zarządzie osoby prawnej, wpisanej do rejestru przedsiębiorców.
Typ C – dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę u pracodawcy zagranicznego, delegowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do oddziału lub zakładu podmiotu zagranicznego albo podmiotu powiązanego z tym pracodawcą zagranicznym, na okres nie przekraczający 30 dniu w roku.
Typ D – dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę u pracodawcy zagranicznego, nie posiadającego oddziału, zakładu lub innej formy zorganizowanej działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, delegowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu realizacji usługi o charakterze tymczasowym i okazjonalnym.
Typ E – dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę u pracodawcy zagranicznego, delegowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres przekraczający 30 dni w ciągu kolejnych sześciu miesięcy, w innym celu niż wskazany przy zezwoleniach typu B, C i D.
Pracodawca może zawrzeć z cudzoziemcem zarówno umowę o pracę jak i umowę cywilnoprawną
Kontakt:
Paweł Szczechowski
+48 692 275 000
szczechowski@gmail.com